1977

1977-ben a zene.

Music Search Engine


RNR666

Utolsó kommentek

  • apróbetűsrész: na, végre idetaláltam - résen leszek most már :) (2010.07.20. 11:23) Peel Sessions: The Cortinas (1977.07.16.)
  • RobinH: Régebben sokat játszott a VH1 Jam klipeket, általában be is jöttek, és Paul Weller későbbi szólómu... (2010.05.14. 22:21) Peel Sessions: The Jam (1977.04.26.)
  • Styxx: Nagyon klassz poszt. Gr. @efes: Ez olyan, mint kicsiben a Pecsában az 1989-es Nirvana koncert. 200... (2010.05.04. 16:32) Sex Pistols 1976
  • efes: @efes: ja végül is abból a 42-ből szinte mindenki zenész, vagy producer lett. Vagy csak valaha is ... (2010.05.04. 13:16) Sex Pistols 1976
  • efes: Hehe, nemrég néztem meg újra a 24 Hour Party People-t, ami ugye elvuleg Tony Wilsonról szól, de ot... (2010.05.04. 13:14) Sex Pistols 1976
  • Utolsó 20

Címkék

Címkefelhő

2010.07.27. 16:46 gördön

Electronic System - Disco Machine

Az előadó és a lemez címe nem árul zsákbamacskát. Kemény belga disco (majdnem technot írtam, gondolom nem véletlenül) ez, erős moroderes hatással. Megszokhattuk, hogy a discoban, az elektronikus zenében egy-egy producer bújik álnév mögé, aki sokszor popsztárnak ronda, viszont jó számokat tud írni. Így van ez most is. Dan Lacksman 1972-ben még moog szintetizátorokon játszott flamencot (Dan Lacksman Association - Flamenco Moog), majd szép lassan a disco felé fordult. A nagy sikereket a Telex nevű formációjával érte el, amit Marc Moulinnal és Michel Moers-el alapított. Szerintem nagyon sokan ismerik a Moskow Disco-t vagy az első slágerüket a Twist A Saint Tropez-t. Érdekesség képpen jegyezném meg, hogy a Radio Radio című számukban a Magyar Rádióból felvett hangmintákat használtak fel. A 90-es évek elején producer volt a Deep Forest első lemezén, majd megalapította a hasonló stílusú Pangeát.


Telex: hátul Dan Lacksman, előte Michel Moers, jobbra Marc Moulin

A Disco Machine lemez egy évvel a Telex megalakulása előtt jelent meg, a space disco és a Giorgo Moroder által divatba hozott szintik, gépek korában. Nincs is kecmec. Rögtön az album nyitó Flight To Tokyo egy akár proto-technonak is nevezhető zúzás. Kemény bassline, egyszerű szintetizátor dallamok, effektek, döngölő dobok. Ez így megy végig a következő két számon is (Cosmos Trip, Flight To Venus), amikor hirtelen visszaveszünk a tempóból és megismerjük az űrutazás lassabb változatát (Sailing To An Unknown Planet). Ez az amúgy remekül sikerült nóta, nem csak pihenésre szolgál, hanem megosztja a lemezt is. Igaz, hogy a következő három szám tempóját tekintve újra meglódul, de hangulatuk sokkal könnyedebb. A Time Trip inkább révedős, hallgatós, míg a Rock Machine vidám, vicces, megelőlegezve a Telex zenei világát. Talán a lemezt záró Back Home hasonlít az első három nótára, bár kevésbé nyers.
Belgiumban az elmúlt 30 évben erős volt az elektronikus zene. Gondoljunk csak az EBM-re (Front 242), az industrialra (Klinik), a technora (R&S Records, 2 Many DJ's), a new beat-re (Technotronic) stb. egészen a breakcore-ig (Sickboy). Talán éppen ezeknek az úriembereknek köszönhető, hogy máig népszerű a szintetizátor a hazájukban.


Flight To Venus (a Chemical Brothers használt fel hangmintát belőle a Star Guitarban)

Sailing To An Unknown Planet

Rock Machine

 

Szólj hozzá!

Címkék: disco lemez space disco electronic system


A bejegyzés trackback címe:

https://7777.blog.hu/api/trackback/id/tr452180268

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása